Manufacturer No:55PC0216-24-9
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Hook-up Wire
Description:Hook-up Wire 55PC0216-24-9 PRICE PER FOOT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Hook-up Wire |
| RoHS: | Details |
| Product Type: | Hook-up Wire |
| Wire Gauge - AWG: | 24 AWG |
| Jacket Color: | White |
| Stranding: | 19 x 36 |
| Insulation Material: | Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE) |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Type: | Spec 55 |
| Conductor Material: | Tinned Copper |
| Maximum Temperature: | + 150 C |
| Brand: | TE Connectivity / AMP |
| Outside Diameter: | 0.036 in |
| other: | 5000 |
| Part # Aliases: | 368605-000 |
| Unit Weight: | 0.111818 oz |
HOT
2622 RD001
Brand:Alpha Wire

2624 BL001
Brand:Alpha Wire

83023 0101000
Brand:Belden Wire & Cable

6733-0
Brand:Pomona Electronics

6718 GY005
Brand:Alpha Wire
22759/33-20-0
Brand:TE Connectivity / Raychem

2630 BK005
Brand:Alpha Wire

83009 0021000
Brand:Belden Wire & Cable

892019 RD001
Brand:Alpha Wire

55A0111-12-0
Brand:TE Connectivity / Raychem
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






