Manufacturer No:CG42.0SM
Manufacturer:Littelfuse
Type:GDTs - Gas Discharge Tubes / Surge Arresters
Description:Gas Discharge Tubes - GDTs / Gas Plasma Arrestors 2000V 3kA 8/20us UL 1449
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Gas Discharge Tubes - GDTs / Gas Plasma Arrestors |
| RoHS: | Details |
| Series: | CG4 |
| Peak Pulse Current: | 3 kA |
| DC Sparkover: | 2 kV |
| Number of Electrodes: | 2 Electrode |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Failsafe Protection Y/N: | Failsafe Not Protected |
| Diameter: | 6 mm |
| Length: | 4.2 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 90 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Littelfuse |
| Insulation Resistance: | 1 GOhms |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | GDTs - Gas Discharge Tubes / Surge Arresters |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | GDTs - Gas Discharge Tubes |
| Unit Weight: | 0.048022 oz |
HOT
B88069X4880S102
Brand:EPCOS / TDK

B88069X2190T502
Brand:EPCOS / TDK

B88069X4103T203
Brand:EPCOS / TDK

GDT25-42-S1-RP
Brand:Bourns

SA2-7200-CLB-STD
Brand:Bourns

2051-23-SM-RPLF
Brand:Bourns

B88069X1500S102
Brand:EPCOS / TDK

B88069X1520T352
Brand:EPCOS / TDK
2017-15-SMH-RPLF
Brand:Bourns

GTCA28-122M-R03
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






