Manufacturer No:FC2311-0000-2000-L
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells HIGH COMPRSN LOAD CELL 20MV/V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Load Cell |
| Operating Force: | 2000 lbf |
| Accuracy: | 1 % |
| Output Type: | Basic |
| Mounting Style: | Cable |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | Measurement Specialties |
| Height: | 10.2 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | FC23 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Width: | 25 mm |
| Unit Weight: | 3 oz |
HOT
FSS1500NGT
Brand:Honeywell

FSR07BE
Brand:Ohmite

20009605-06
Brand:Measurement Specialties
FSR03DE
Brand:Ohmite

SEN-09674
Brand:SparkFun

FSS005WNGT
Brand:Honeywell

FSR06BE
Brand:Ohmite

FSR05BE
Brand:Ohmite

FX29K0-040B-0010-L
Brand:Measurement Specialties

MF01-N-221-A01
Brand:Alpha (Taiwan)
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






