Manufacturer No:LFE5U-45F-6BG381I
Manufacturer:Lattice
Type:FPGA - Field Programmable Gate Array
Description:FPGA - Field Programmable Gate Array ECP5 FPGA 44K LUTs 381 caBGA
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Lattice |
| Product Category: | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| RoHS: | Details |
| Series: | LFE5U |
| Number of Logic Elements: | 44000 LE |
| Adaptive Logic Modules - ALMs: | 22000 ALM |
| Embedded Memory: | 1.9 Mbit |
| Number of I/Os: | 203 I/O |
| Supply Voltage - Min: | 1.045 V |
| Supply Voltage - Max: | 1.155 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Data Rate: | 3.2 Gb/s |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | CABGA-381 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Lattice |
| Distributed RAM: | 351 kbit |
| Embedded Block RAM - EBR: | 1944 kbit |
| Maximum Operating Frequency: | 312 MHz |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Logic Array Blocks - LABs: | 5500 LAB |
| Operating Supply Current: | 116 mA |
| Operating Supply Voltage: | 1.1 V |
| Product Type: | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| other: | 90 |
| Subcategory: | Programmable Logic ICs |
| Tradename: | ECP5 |
| Unit Weight: | 0.035450 oz |
HOT
LCMXO3D-4300ZC-2SG72I
Brand:Lattice

LFE3-17EA-6MG328C
Brand:Lattice

LFD2NX-40-9BG196C
Brand:Lattice

XC3S1600E-4FG320C
Brand:Xilinx

XC7A100T-1CSG324I
Brand:Xilinx

10CX220YF780E5G
Brand:Intel / Altera

M2GL010-VFG256I
Brand:Microchip Technology

LCMXO3D-9400HC-5SG72C
Brand:Lattice

10AX027H4F34E3SG
Brand:Intel / Altera

XC3S1600E-4FG400I
Brand:Xilinx
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






