Manufacturer No:ENC1J-D28-L00064L
Manufacturer:Bourns
Type:Encoders
Description:Encoders 64CPR AXIAL
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Encoders |
| RoHS: | Details |
| Series: | EN |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product: | Optical Encoders |
| Type: | Incremental |
| Resolution: | 64 PPR |
| Technology: | Rotary |
| Number of Detents: | No Detent |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Termination Style: | PC Pin |
| Output Type: | Quadrature |
| Shaft Diameter: | 3.167 mm |
| Shaft Type: | Round / Plain |
| With Switch: | Without Switch |
| Operating Supply Voltage: | 5 VDC |
| Life: | 100000000 Cycles |
| IP Rating: | IP40 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Bourns |
| Bushing Material: | Metal |
| Bushing Size: | 1/4 in x 1/4 in |
| Bushing Thread: | 1/4-32 UNEF |
| Maximum Operating Temperature: | + 75 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | Encoders |
| Shaft Length: | 7/8 in |
| Size / Dimension: | 21 mm x 16 mm |
| other: | 42 |
| Subcategory: | Encoders |
| Tradename: | Pro Audio |
| Unit Weight: | 0.455034 oz |
HOT
AMT102-D2048-I6350-S
Brand:CUI Devices

PEC11R-4215F-S0024
Brand:Bourns
HEDS-5540#A06
Brand:Broadcom / Avago

EM14R1D-M20-L032S
Brand:Bourns

AMT113S-0500-5000-S
Brand:CUI Devices

PER211-P115-N0009
Brand:Bourns

ENC1J-D28-L00064L
Brand:Bourns

PEC11J-9120F-H0009
Brand:Bourns
HEDS-5505#A06
Brand:Broadcom / Avago

EM14R0A-M20-R064N
Brand:Bourns
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






