Manufacturer No:EM14R0A-M20-R064N
Manufacturer:Bourns
Type:Encoders
Description:Encoders ROTARY OPTICAL ENCODER - 14MM
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Encoders |
| RoHS: | Details |
| Series: | EM14 |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product: | Optical Encoders |
| Type: | Incremental |
| Resolution: | 64 PPR |
| Technology: | Rotary |
| Number of Detents: | No Detent |
| Number of Channels: | 2 Channel |
| Termination Style: | PC Pin |
| Output Type: | Quadrature |
| Shaft Diameter: | 6 mm |
| Shaft Type: | Flatted |
| With Switch: | Without Switch |
| Operating Supply Voltage: | 5 VDC |
| Life: | 1000000 Cycles |
| IP Rating: | IP54 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Bourns |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | Encoders |
| Size / Dimension: | 14 mm |
| other: | 25 |
| Subcategory: | Encoders |
| Tradename: | Pro Audio |
| Unit Weight: | 1.763698 oz |
HOT
AMT112Q-2048-8000-S
Brand:CUI Devices

AEAT-9016-S06
Brand:Broadcom / Avago

AMT112S-0400-8000-S
Brand:CUI Devices

PEC16-4220F-S0024
Brand:Bourns

AMT112S-2048-6350-S
Brand:CUI Devices

AMT13A2S-V
Brand:CUI Devices

AMT112Q-4096-8000-S
Brand:CUI Devices

3315R-102-016L
Brand:Bourns

AMT112Q-0500-6350-S
Brand:CUI Devices

E6B2-CWZ6C 600P/R 2M
Brand:Omron Automation and Safety
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






