Manufacturer No:25LC160C-E/MS
Manufacturer:Microchip
Type:EEPROM
Description:EEPROM 16K 2K X 8 16B PAGE 2.5V SER EE EXT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Category: | EEPROM |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | MSOP-8 |
| Interface Type: | SPI |
| Memory Size: | 16 kbit |
| Organization: | 2 k x 8 |
| Supply Voltage - Min: | 2.5 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Maximum Clock Frequency: | 10 MHz |
| Access Time: | 50 ns |
| Data Retention: | 200 Year |
| Supply Current - Max: | 5 mA |
| Packaging: | Tube |
| Active Read Current - Max: | 5 mA |
| Brand: | Microchip Technology |
| Height: | 0.85 mm |
| Length: | 3 mm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Operating Supply Current: | 5 mA |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V 5 V |
| Product Type: | EEPROM |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Width: | 3 mm |
| Unit Weight: | 0.020119 oz |
HOT
25LC256X-I/ST
Brand:Microchip Technology

24AA02E48T-E/SN
Brand:Microchip Technology

CAT24C64YI-GT3
Brand:onsemi

DS24B33G+T&R
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

M24256-BRMN6TP
Brand:STMicroelectronics

DS2430A+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

25LC080BT-I/SN
Brand:Microchip Technology

BR24C21FV-E2
Brand:ROHM Semiconductor

24CW640T-I/MUY
Brand:Microchip Technology

24FC1026-I/SN
Brand:Microchip Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






