Manufacturer No:MSCSM120AM03CT6LIAG
Manufacturer:Microchip
Type:Discrete Semiconductor Modules
Description:Discrete Semiconductor Modules SiC MOSFET Power Module
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power MOSFET Modules |
| Type: | Phase Leg |
| Technology: | SiC |
| Vf - Forward Voltage: | 1.5 V |
| Vr - Reverse Voltage: | 1.2 kV |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | - 10 V + 25 V |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SP6 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Brand: | Microchip Technology |
| Configuration: | Dual |
| Fall Time: | 67 ns |
| Id - Continuous Drain Current: | 805 A |
| Pd - Power Dissipation: | 3.215 kW |
| Product Type: | Discrete Semiconductor Modules |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 3.1 mOhms |
| Rise Time: | 55 ns |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Discrete Semiconductor Modules |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Typical Turn-Off Delay Time: | 166 ns |
| Typical Turn-On Delay Time: | 56 ns |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 1.2 kV |
| Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: | 1.8 V |
HOT
FF33MR12W1M1HB11BPSA1
Brand:Infineon Technologies

BSM250D17P2E004
Brand:ROHM Semiconductor

CAB400M12XM3
Brand:Wolfspeed

MSCDR90A160BL1NG
Brand:Microchip Technology

CAS120M12BM2
Brand:Wolfspeed

MCC310-16IO1
Brand:IXYS

DF30AA160
Brand:SanRex

APT50M60L2VRG
Brand:Microchip Technology

MSCSM120HM31CTBL2NG
Brand:Microchip Technology

MSC017SMA120S
Brand:Microchip Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






