Manufacturer No:MAX1167BCEE+
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:ADCs - Analog to Digital Converters
Description:Analog to Digital Converters - ADC Multichannel 16-Bit 200ksps Analog-to-Digital Converters
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Analog to Digital Converters - ADC |
| RoHS: | Details |
| Series: | MAX1167B |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | QSOP-16 |
| Resolution: | 16 bit |
| Number of Channels: | 4 Channel |
| Interface Type: | SPI |
| Sampling Rate: | 200 kS/s |
| Input Type: | Single-Ended |
| Architecture: | SAR |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Number of Converters: | 1 Converter |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Pd - Power Dissipation: | 667 mW |
| Product Type: | ADCs - Analog to Digital Converters |
| Reference Type: | External Internal |
| Reference Voltage: | 4.75 V |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Part # Aliases: | MAX1167B |
| Unit Weight: | 0.010159 oz |
HOT
DAC53508RTET
Brand:Texas Instruments

AMC7834IRTQT
Brand:Texas Instruments

AD3551RBCPZ16
Brand:Analog Devices

AD4632-24BBCZ
Brand:Analog Devices

ADC12DJ5200RFZEG
Brand:Texas Instruments

DAC5672IPFBR
Brand:Texas Instruments

MAX17854ACB/V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

AD4696BCPZ
Brand:Analog Devices

MCP3914A1-E/MV
Brand:Microchip Technology

ES9039Q2M
Brand:ESS Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






