Manufacturer No:PP-2565-OM
Manufacturer:CUI Devices
Type:DC Power Connectors
Description:DC Power Connectors power plug 2.5 x 6.5 mm straight cable mount om
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Devices |
| Product Category: | DC Power Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Plugs |
| Inside Contact Diameter: | 3 mm |
| Outside Contact Diameter: | 6.5 mm |
| Mounting Style: | Cable |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Current Rating: | 8 A |
| Voltage Rating: | 20 VDC |
| Mounting Angle: | Straight |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Bag |
| Brand: | CUI Devices |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Nickel |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Product Type: | DC Power Connectors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Part # Aliases: | 045-2230R |
HOT
PJ-075CH-SMT-TR
Brand:CUI Devices

JACK-21-25
Brand:Gravitech

PJ-010A
Brand:CUI Devices

PJ-036AH-SMT-TR
Brand:CUI Devices

PJ-038-SMT-TR
Brand:CUI Devices

PP-2555TL-M
Brand:CUI Devices

PJ-002AH
Brand:CUI Devices

PJ-079BH
Brand:CUI Devices

KPJX-3S-S
Brand:Kycon

PJ-041-SMT-TR
Brand:CUI Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






