Manufacturer No:PR-002A
Manufacturer:CUI Devices
Type:DC Power Connectors
Description:DC Power Connectors Cable Mount Jack 2x5.5mm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Devices |
| Product Category: | DC Power Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Inside Contact Diameter: | 2 mm |
| Outside Contact Diameter: | 5.7 mm |
| Mounting Style: | Cable |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Current Rating: | 4 A |
| Voltage Rating: | 24 VDC |
| Mounting Angle: | Straight |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Bag |
| Brand: | CUI Devices |
| Connector Type: | Jack |
| Contact Gender: | Male |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Nickel |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Product Type: | DC Power Connectors |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Part # Aliases: | 045-0946R |
| Unit Weight: | 0.099825 oz |
HOT
694108106102
Brand:Wurth Elektronik

PJ-037A
Brand:CUI Devices

PJ-001BH-67
Brand:CUI Devices

PJ-053DH
Brand:CUI Devices

PJ-044A
Brand:CUI Devices

1-2129334-1
Brand:TE Connectivity / AMP

PJ-202AH
Brand:CUI Devices

PJ-038B
Brand:CUI Devices

PJ-001DH-67
Brand:CUI Devices

PJ-202A
Brand:CUI Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






