Manufacturer No:ACS37002KMABTR-050B3
Manufacturer:Allegro MicroSystems
Type:Current Sensors
Description:Board Mount Current Sensors 400KHZ CURRENT SENSOR WITH VREF AND FAULT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Allegro MicroSystems |
| Product Category: | Board Mount Current Sensors |
| RoHS: | Details |
| Current Rating: | 50 A |
| Sensor Type: | Current Sense |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Response Time: | 1.1 us |
| Accuracy: | 1 % |
| Output Type: | Analog |
| Series: | ACS37002 |
| Brand: | Allegro MicroSystems |
| Height: | 2.65 mm |
| Length: | 10.3 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Output Voltage: | 3 V |
| Package / Case: | SOICW-16 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Current Sensors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 3.15 V |
| Width: | 7.5 mm |
HOT
ACS37800KMACTR-090B3-I2C
Brand:Allegro MicroSystems

ISE-100-A-800
Brand:ICE Components

CT417-HSN820MR
Brand:Crocus

ACS37002LMCATR-090B5
Brand:Allegro MicroSystems

MLX91220KDC-ABF-050-RE
Brand:Melexis

TMCS1108A2BQDRQ1
Brand:Texas Instruments

TMCS1107A3UQDT
Brand:Texas Instruments

TMCS1108A3UQDR
Brand:Texas Instruments

TLE4971A120N5E0001XUMA1
Brand:Infineon Technologies

CT417-HSN830DR
Brand:Crocus
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






