Manufacturer No:2908262
Manufacturer:Phoenix Contact
Type:
Description:Circuit Breakers PTCB E1 24DC/1-8A NO
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| RoHS: | Details |
| Series: | PTCB |
| Product: | Circuit Breakers |
| Type: | Electronic |
| Current Rating: | 1 A to 8 A |
| Voltage Rating DC: | 24 VDC |
| Number of Poles: | 1 Pole |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Illuminated: | Illuminated |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Height: | 105.8 mm |
| IP Rating: | IP20 |
| Mounting Style: | DIN Rail Mount |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Circuit Breakers |
| Voltage Rating: | 24 V |
| Width: | 6.2 mm |
| Unit Weight: | 1 oz |
HOT
1135753
Brand:Phoenix Contact

HCBY3P40GG850
Brand:Hartland Controls / Littelfuse

HCBY3P50GG850
Brand:Hartland Controls / Littelfuse

HCBY3P50GA850
Brand:Hartland Controls / Littelfuse

1423674-5
Brand:TE Connectivity / AMP

HCBY3P20GG850
Brand:Hartland Controls / Littelfuse

1135740
Brand:Phoenix Contact

1344363
Brand:Phoenix Contact

1324402
Brand:Phoenix Contact

W51-A122B1-5
Brand:TE Connectivity / P&B
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






