Manufacturer No:0903022
Manufacturer:Phoenix Contact
Type:
Description:Circuit Breakers EC-E1 05A 0.5A N/O SIGNAL CNT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| RoHS: | Details |
| Series: | EC-E |
| Product: | Circuit Breakers |
| Type: | Electronic |
| Current Rating: | 500 mA |
| Voltage Rating DC: | 24 VDC |
| Number of Poles: | 1 Pole |
| Actuator Type: | Slide |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 50 C |
| Illuminated: | Not Illuminated |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Height: | 83 mm |
| IP Rating: | IP20 |
| Length: | 83 mm |
| Mounting Style: | DIN Rail Mount |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Circuit Breakers |
| Termination Style: | Screw |
| Voltage Rating: | 24 V |
| Width: | 12.5 mm |
| Part # Aliases: | EC-E1_05A ECE105A |
| Unit Weight: | 2.470341 oz |
HOT
W57-XB7A4A10-8
Brand:TE Connectivity / P&B

2822000000
Brand:Weidmuller

1110989
Brand:Phoenix Contact
7940102165
Brand:Weidmuller

HCBY3P50GA850
Brand:Hartland Controls / Littelfuse

2822040000
Brand:Weidmuller

HCBY2P45GG850
Brand:Hartland Controls / Littelfuse

W51-A121B1-5
Brand:TE Connectivity / P&B

W51-A121B1-20
Brand:TE Connectivity / P&B

W57-XB7A4A10-10
Brand:TE Connectivity / P&B
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






