Manufacturer No:10061913-111PLF
Manufacturer:Amphenol
Type:PCI Express / PCI Connectors
Description:PCI Express / PCI Connectors PCI EXPRESS 64POS SMT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | PCI Express / PCI Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | PCI Express |
| Number of Positions: | 64 Position |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Termination Style: | Solder |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Board Thickness: | 1.56 mm |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Current Rating: | 1.1 A |
| Housing Material: | Nylon |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Product Type: | PCI Express / PCI Connectors |
| other: | 200 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Voltage Rating: | 300 VAC |
| Unit Weight: | 0.350711 oz |
HOT
4-2304525-4
Brand:TE Connectivity

ME3005630501211
Brand:Amphenol FCI

6651290-1
Brand:TE Connectivity / AMP

ME2005602311011
Brand:Amphenol FCI

ERI8-019-S-D-RA
Brand:Samtec

ME1016810201011
Brand:Amphenol FCI

ERC-031-01-02
Brand:Samtec

MDT275E02001
Brand:Amphenol FCI

10061913-103CLF
Brand:Amphenol FCI

2340164-2
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






