Manufacturer No:ME1005613401101
Manufacturer:Amphenol
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors ME1005613401101-Gen ZEDSFFMini Cool Edge 0.60mm 56 signal pins SMT OCP Straddle mount 1.6mmPCB0.0mm offset
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 56 Position |
| Pitch: | 0.6 mm |
| Mounting Style: | Straddle Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | Mini Cool Edge 0.60mm |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1.1 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 30 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Voltage Rating: | 12 V |
HOT
ME2008430501111
Brand:Amphenol FCI

ME1016833401J01
Brand:Amphenol FCI

G97V21352HR
Brand:Amphenol Commercial Products

2345246-1
Brand:TE Connectivity

205058-1001
Brand:Molex

ME1008413402201
Brand:Amphenol FCI

5-1734857-5
Brand:TE Connectivity

ME1005613401101
Brand:Amphenol FCI
G97R21332HR
Brand:Amphenol Commercial Products

ME1016810201041
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






