Manufacturer No:IQS211B00000000TSR
Manufacturer:Azoteq
Type:Touch Sensors
Description:Capacitive Touch Sensors 1 CH Capacitive Sensor with active wake-up on Touch+Proximity
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Azoteq |
| Product Category: | Capacitive Touch Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Capacitance-to-Digital Converter |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Interface Type: | 1-Wire |
| Package / Case: | TSOT23-6 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Azoteq |
| Operating Supply Voltage: | 1.8 V to 3.6 V |
| Product Type: | Touch Sensors |
| Series: | IQS211x |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Tradename: | ProxSense |
| Unit Weight: | 0.006532 oz |
HOT
IQS231B00004000-TSR
Brand:Azoteq

CAP1298-1-A4-TR
Brand:Microchip Technology

MSP430FR2675TPT
Brand:Texas Instruments

FDC1004DSCR
Brand:Texas Instruments

IQS323001DNR
Brand:Azoteq
AT42QT1070-SSU
Brand:Microchip Technology

CAP1166-1-BP-TR
Brand:Microchip Technology

MCP2036-I/MG
Brand:Microchip Technology
IQS7211A101CSR
Brand:Azoteq

MTCH105-I/ML
Brand:Microchip Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






