Manufacturer No:CD8069504384601S RGLN
Manufacturer:Intel
Type:CPU - Central Processing Units
Description:CPU - Central Processing Units Xeon Gold 5218N
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Intel |
| Product Category: | CPU - Central Processing Units |
| RoHS: | Details |
| Product: | Server Processors |
| Package / Case: | FCLGA-3647 |
| Family: | Intel Xeon |
| Core: | Intel Xeon |
| Code Name: | Cascade Lake |
| Processor Series: | 5218N |
| Embedded Options: | Embedded |
| Number of Cores: | 16 Core |
| TDP - Max: | 110 W |
| Maximum Clock Frequency: | 2.3 GHz |
| Data Bus Width: | 64 bit |
| Memory Size: | 1 TB |
| Memory Type: | DDR4-2667 |
| Cache Memory: | 22 MB |
| Maximum Operating Temperature: | + 81 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Intel |
| ECC Memory Supported: | Supported |
| Intel Hyper-Threading Technology: | With HT Technology |
| Intel Virtualization Technology - VT: | With VT |
| Lithography - Process Technology: | 14 nm |
| Number of Memory Channels: | 6 Channel |
| Number of PCI Express Lanes: | 48 Lane |
| Number of Threads: | 32 Thread |
| PCIe Revision: | Revision 3.0 |
| Product Type: | CPU - Central Processing Units |
| Series: | Intel Xeon Gold 5218N |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Embedded Processors & Controllers |
| Tradename: | Xeon |
| Turbo Frequency - Max: | 3.7 GHz |
| Part # Aliases: | 999KGL |
| Unit Weight: | 9.622737 oz |
HOT
GG8067402612700S R2GF
Brand:Intel
CM8066201920404S R2L6
Brand:Intel

CL8068403359021S RCKQ
Brand:Intel

FH8065301542215S R3UX
Brand:Intel

FH8065501516710S R1D1
Brand:Intel

CD8069504384601S RGLN
Brand:Intel
CM8070104292110S RH44
Brand:Intel

CM8064601466508S R14S
Brand:Intel

LH8066803102601S REK9
Brand:Intel
FH8066802979703S RGVZ
Brand:Intel
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






