Manufacturer No:CM8068403358316S R3QS
Manufacturer:Intel
Type:CPU - Central Processing Units
Description:CPU - Central Processing Units 8th Gen Intel Core i 7-8700 Processor (T
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Intel |
| Product Category: | CPU - Central Processing Units |
| RoHS: | Details |
| Product: | Embedded Processors |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FCLGA-1151 |
| Family: | Intel Core i7 |
| Core: | Intel Core i7 |
| Code Name: | Coffee Lake |
| Processor Series: | i8-8700 |
| Embedded Options: | Non-Embedded |
| Number of Cores: | 6 Core |
| TDP - Max: | 65 W |
| Maximum Clock Frequency: | 3.2 GHz |
| Data Bus Width: | 64 bit |
| Memory Size: | 64 GB |
| Memory Type: | DDR4-2666 |
| System Bus Type: | DMI3 |
| System Bus Speed: | 8 GT/s |
| Cache Memory: | 12 MB |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Brand: | Intel |
| CPU Configuration - Max: | 1 Configuration |
| ECC Memory Supported: | Non-Supported |
| Intel Hyper-Threading Technology: | With HT Technology |
| Intel Virtualization Technology - VT: | With VT |
| Lithography - Process Technology: | 14 nm |
| Number of Displays Supported: | 3 Display |
| Number of Memory Channels: | 2 Channel |
| Number of PCI Express Lanes: | 16 Lane |
| Number of Threads: | 12 Thread |
| PCIe Configurations: | 1x16 2x8 1x8 + 2x4 |
| PCIe Revision: | Revision 3.0 |
| Product Type: | CPU - Central Processing Units |
| Series: | i7-8700 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Embedded Processors & Controllers |
| Tradename: | Core i7 |
| Turbo Frequency - Max: | 4.6 GHz |
| Part # Aliases: | 960618 |
| Unit Weight: | 3 oz |
HOT
GG8067402612700S R2GF
Brand:Intel
NX1P2-9024DT
Brand:Omron Automation and Safety

FH8065301487918S R3UV
Brand:Intel

CM8066201927202 SR2HG
Brand:Intel
CM8066201934909S R2LK
Brand:Intel

CL8064701567500S R1DU
Brand:Intel

FH8065301542215S R3UX
Brand:Intel
96MPP-2.3-3M10T
Brand:Advantech

GG8068204237001S RG09
Brand:Intel

FJ8066201924931S R2F0
Brand:Intel
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






