Manufacturer No:GG8067402569601S R2DM
Manufacturer:Intel
Type:CPU - Central Processing Units
Description:CPU - Central Processing Units Intel Pentium Proces sor D1519 (6M Cache
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Intel |
| Product Category: | CPU - Central Processing Units |
| RoHS: | Details |
| Product: | Server Processors |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FCBGA-1667 |
| Family: | Intel Pentium D |
| Code Name: | Broadwell |
| Processor Series: | Intel Pentium D-1519 |
| Embedded Options: | Embedded |
| Number of Cores: | 4 Core |
| TDP - Max: | 25 W |
| Maximum Clock Frequency: | 1.5 GHz |
| Data Bus Width: | 64 bit |
| Memory Size: | 128 GB |
| Memory Type: | DDR4 DDR3 |
| Cache Memory: | 6 MB |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Intel |
| CPU Configuration - Max: | 1 Configuration |
| ECC Memory Supported: | Supported |
| Intel Hyper-Threading Technology: | With HT Technology |
| Intel Virtualization Technology - VT: | With VT |
| Interface Type: | LAN KR KX KX4 SATA SFI UART USB |
| Lithography - Process Technology: | 14 nm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Memory Channels: | 2 Channel |
| Number of PCI Express Lanes: | 32 Lane |
| Number of SATA Ports: | 6 Port |
| Number of Threads: | 8 Thread |
| Number of USB Ports: | 8 Port |
| PCIe Configurations: | 1x4 1x8 1x16 |
| PCIe Revision: | Revision 2.0 / Revision 3.0 |
| Product Type: | CPU - Central Processing Units |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Embedded Processors & Controllers |
| Turbo Frequency - Max: | 2.1 GHz |
| USB Revision: | Revision 2.0 / Revision 3.0 |
| Part # Aliases: | 944009 |
| Unit Weight: | 5.873703 oz |
HOTCM8066201927306S R2DC
Brand:Intel

FH8065301487719S R3UU
Brand:Intel
CM8066201938000S R2LR
Brand:Intel

AV8063801149502S R0WN
Brand:Intel

CD8069504212701 SRFBA
Brand:Intel

FH8069004530601S RK04
Brand:Intel

CL8068403373614S R3Z1
Brand:Intel

CD8069504152802S RFFC
Brand:Intel

NX1W-CIF12
Brand:Omron Automation and Safety
96MPP-2.3-3M10T
Brand:Advantech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






