Manufacturer No:CR2016
Manufacturer:Murata
Type:Coin Cell Battery
Description:Coin Cell Battery Coin Manganese Dioxide Lithium Batteries
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata |
| Product Category: | Coin Cell Battery |
| Shipping Restrictions: |
Available in USA only.
|
| RoHS: | Not Applicable |
| Series: | CR |
| Battery Size: | CR2016 |
| Battery Chemistry: | Lithium Unspecified |
| Output Voltage: | 3 V |
| Capacity: | 90 mAh |
| Rechargeable/Non-Rechargeable: | Non-Rechargeable |
| Termination Style: | Pressure Contacts |
| Width: | 20 mm |
| Height: | 1.6 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Murata Electronics |
| Product Type: | Coin Cell Battery |
| other: | 1200 |
| Subcategory: | Battery |
| Part # Aliases: | 97384013 97384014 97384638 97384637 |
| Unit Weight: | 0.059966 oz |
HOT
BWA-BATT-017
Brand:Banner Engineering

SR41
Brand:Murata Electronics

BR2032
Brand:Panasonic Battery

6LF22XWA/B
Brand:Panasonic Battery

VL-621/DN
Brand:Panasonic Battery

CR-2354/VCN
Brand:Panasonic Battery

CG-425A/M3
Brand:Panasonic Battery

SR721
Brand:Murata Electronics

BR1632A/FAN
Brand:Panasonic Battery

CR2032
Brand:Duracell
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






