Manufacturer No:INA310A5IDGKR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Current Sense Amplifiers
Description:Current Sense Amplifiers -4-V to 110-V 1.3-MHz ultra-precise current-sense amplifier with comparator
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Current Sense Amplifiers |
| RoHS: | Details |
| Series: | INA310A |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio: | 160 dB |
| Ib - Input Bias Current: | 20 uA |
| Supply Voltage - Max: | 20 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Operating Supply Current: | 1.6 mA |
| Gain Error: | 0.15 % |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | VSSOP-8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| en - Input Voltage Noise Density: | 50 nV/sqrt Hz |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product: | Current Sense Amplifiers |
| Product Type: | Current Sense Amplifiers |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio: | 1 uV/V |
| Settling Time: | 10 us |
| Shutdown: | Shutdown |
| SR - Slew Rate: | 2.5 V/us |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Amplifier ICs |
| Voltage Gain dB: | 500 V/V |
HOT
LM2903BRQDRQ1
Brand:Texas Instruments

MCP6496T-E/LT
Brand:Microchip Technology

OPA2140AIDRGT
Brand:Texas Instruments

TSV771IYLT
Brand:STMicroelectronics

INA310A1IDGKR
Brand:Texas Instruments
TLV9001ZIDPWR
Brand:Texas Instruments

OPA4992QDRQ1
Brand:Texas Instruments
TLV9024DYYR
Brand:Texas Instruments
THS3491YR
Brand:Texas Instruments

LM2903BHQDRQ1
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






