Manufacturer No:INA190A3IDDFR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Current Sense Amplifiers
Description:Current Sense Amplifiers 40V bi-directional ultra-precise current sense amplifier w/picoamp IB & ENABLE 8-SOT-23-THIN -40 to 125
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Current Sense Amplifiers |
| RoHS: | Details |
| Series: | INA190 |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| GBP - Gain Bandwidth Product: | 35 kHz |
| Vcm - Common Mode Voltage: | - 200 mV to 40 V |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio: | 150 dB |
| Ib - Input Bias Current: | 500 pA |
| Vos - Input Offset Voltage: | - 3 uV |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Operating Supply Current: | 65 uA |
| Gain Error: | - 0.06 % |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOT-23-8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| 3 dB Bandwidth: | 35 kHz |
| Amplifier Type: | Current Sense Amplifier |
| Brand: | Texas Instruments |
| en - Input Voltage Noise Density: | 75 nV/sqrt Hz |
| Gain V/V: | 100 V/V |
| Input Type: | Analog |
| Ios - Input Offset Current: | 70 pA |
| Output Type: | Analog |
| Product: | Current Sense Amplifiers |
| Product Type: | Current Sense Amplifiers |
| Settling Time: | 30 us |
| Shutdown: | No Shutdown |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Amplifier ICs |
| Topology: | Bidirectional |
| Unit Weight: | 0.000829 oz |
HOT
TSB622IYDT
Brand:STMicroelectronics

TSV771ILT
Brand:STMicroelectronics

TSU111HYLT
Brand:STMicroelectronics

MCP6496UT-E/OT
Brand:Microchip Technology

AMC22C11QDRQ1
Brand:Texas Instruments

OPA863DBVR
Brand:Texas Instruments

TSB612IYDT
Brand:STMicroelectronics

TLV9351QDBVRQ1
Brand:Texas Instruments

MCP6496T-E/LT
Brand:Microchip Technology

TLV9030QDCKRQ1
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






