Manufacturer No:1301470055
Manufacturer:Molex
Type:AC Power Plugs & Receptacles
Description:AC Power Plugs & Receptacles L14-20R WT MOTOR BASE CONN
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | AC Power Plugs & Receptacles |
| Product: | Receptacles |
| Current Rating: | 20 A |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Mounting Angle: | Straight |
| Mounting Style: | Cable |
| Color: | Yellow |
| NEMA Rating: | L14-20 |
| Number of Ports: | 1 Port |
| IP Rating: | IP67 |
| Series: | 130147 |
| Brand: | Molex |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Product Type: | AC Power Plugs & Receptacles |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Termination Style: | Solder |
| Unit Weight: | 5.463584 oz |
HOT
1301410063
Brand:Molex

1301410068
Brand:Molex

1301470109
Brand:Molex

1301410062
Brand:Molex

RCAC3O-G-000-0
Brand:REAN

HPT-3-MDW
Brand:Amphenol Audio

1450730000
Brand:Weidmuller

1301470027
Brand:Molex

RP34L-5R-3PD(71)
Brand:Hirose Connector

RP34-8P-3SC(71)
Brand:Hirose Connector
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






