Manufacturer No:6720005423
Manufacturer:Weidmuller
Type:AC Power Entry Modules
Description:AC Power Entry Modules DRAC GF 20
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Product Category: | AC Power Entry Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Outlets |
| Switch Function: | Not Switched |
| Filtered: | Not Filtered |
| Fused: | No |
| Current Rating: | 20 A |
| Voltage Rating: | 120 VAC |
| Mounting Style: | DIN Rail |
| Termination Style: | Screw |
| Connector Type: | NEMA 5-15R |
| Filter Type: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Weidmuller |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 61.5 mm |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Length: | 123.6 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Product Type: | AC Power Entry Modules |
| Series: | DRAC |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Power Entry |
| Width: | 74.1 mm |
| Part # Aliases: | 7940100412 |
| Unit Weight: | 1.680 lbs |
HOT
15EJS1
Brand:TE Connectivity / P&B

PF0011/30/63
Brand:Bulgin

3-134-902
Brand:Schurter

3HPENS1-NG
Brand:TE Connectivity / Corcom

6720005422
Brand:Weidmuller

PM0SXDHXB
Brand:TE Connectivity / P&B

6EJH1
Brand:TE Connectivity / P&B

3ED1
Brand:TE Connectivity / P&B

10ME3
Brand:Delta Electronics

PS0S0DH60
Brand:TE Connectivity / Corcom
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






