Manufacturer No:203615-0003
Manufacturer:Molex
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors USB C RCPT F 16pin Right Angle SM TM WP
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | USB Type C Connectors |
| Type: | USB Connector |
| Gender: | Receptacle (Female) |
| Standard: | USB 2.0 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Number of Contacts: | 16 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | 5 A |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| IP Rating: | IPX8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Board Thickness: | 0.8 mm |
| Brand: | Molex |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Insulator Color: | Black |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | 203615 |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Part # Aliases: | 2036150003 02036160003 |
HOT
USB1110-30-A
Brand:GCT

USB4155-03-C
Brand:GCT

USB1040-GF-L-B
Brand:GCT

72309-8014BLF
Brand:Amphenol FCI

USB4085-GF-A
Brand:GCT

10164986-00011LF
Brand:Amphenol FCI

10137061-00021LF
Brand:Amphenol FCI

USB4110-GF-A
Brand:GCT

USB4715-GF-A-KIT
Brand:GCT

USB4151-GF-C
Brand:GCT
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






