Manufacturer No:SJ4008DS2TP
Manufacturer:Littelfuse
Type:SCRs
Description:SCRs 8 Amp High Temperature Sensitive SCR-TO252
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | SCRs |
| RoHS: | Details |
| Series: | SJxx08xSx |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM: | 400 V |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM: | 5 uA |
| On-State RMS Current - It RMS: | 8 A |
| Maximum Gate Peak Inverse Voltage: | 6 V |
| Gate Trigger Voltage - Vgt: | 800 mV |
| Gate Trigger Current - Igt: | 200 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | TO-252-3 |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Littelfuse |
| Holding Current Ih Max: | 6 mA |
| Non Repetitive On-State Current: | 83 A 100 A |
| Product Type: | SCRs |
| other: | 750 |
| Subcategory: | Thyristors |
HOT
BT258S-800R,118
Brand:WeEn Semiconductors

MAC97A8,116
Brand:WeEn Semiconductors

QJ8010NH3TP
Brand:Littelfuse

T2035H-8T
Brand:STMicroelectronics

TD590N18KOFXPSA1
Brand:Infineon Technologies

QJ8010LH5TP
Brand:Littelfuse
SJ4032NARP
Brand:Littelfuse

Z0410MB
Brand:STMicroelectronics

TN4050HP-12L2Y
Brand:STMicroelectronics

SV6050NA2RP
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






