Manufacturer No:63849-1
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Terminals
Description:Terminals TAB .250 PCB
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Terminals |
| RoHS: | Details |
| Product: | Quick Disconnects |
| Type: | PC Tab |
| Stud / Tab Size: | 6.35 mm x 0.81 mm |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Style: | PCB |
| Gender: | Male |
| Insulation: | Not Insulated |
| Color: | - |
| Contact Plating: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Series: | 250 FASTON |
| Tradename: | FASTON |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | TE Connectivity |
| Contact Gender: | Socket (Female) |
| Current Rating: | - |
| Insulation Material: | Not Insulated |
| Length: | 14.02 mm |
| Material: | Brass |
| Maximum Bundle Diameter: | - |
| Mounting Angle: | Straight |
| Product Type: | Terminals |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | Terminals |
| Voltage Rating: | - |
| Width: | 6.35 mm |
| Unit Weight: | 0.016861 oz |
HOT
324061
Brand:TE Connectivity

32463
Brand:TE Connectivity

2368258-2
Brand:TE Connectivity

2-520263-2
Brand:TE Connectivity / AMP

9-520276-2
Brand:TE Connectivity / AMP

214720-5001
Brand:Molex

1016664
Brand:Phoenix Contact

2-520183-4
Brand:TE Connectivity / AMP

5-963860-1
Brand:TE Connectivity

76823-0345
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






