Manufacturer No:PTS831GG140SMTR LFS
Manufacturer:C&K Switches
Type:Tactile Switches
Description:Tactile Switches PTS831GG140SMTR LFS
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | C&K Switches |
| Product Category: | Tactile Switches |
| RoHS: | Details |
| Illuminated: | Non-Illuminated |
| Lamp Type: | - |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Mounting Direction: | Straight |
| Actuator: | Round |
| Switch Function: | OFF - (ON) |
| Operating Force: | 450 gf |
| Current Rating: | 50 mA |
| Voltage Rating DC: | 12 VDC |
| Contact Form: | SPST |
| Termination Style: | Solder Terminal |
| Height: | 1.4 mm |
| Series: | PTS831 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Actuator Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Brand: | C&K |
| Contact Plating: | Silver |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product: | Tactile Switches |
| Product Type: | Tactile Switches |
| other: | 4000 |
| Subcategory: | Switches |
| Travel: | 0.12 mm |
| Type: | Top Actuated Tactile Switch |
HOT
ZFBT-4R2G+
Brand:Mini-Circuits

09-400005.10086
Brand:EAO

09-400005.10089
Brand:EAO

435441019830
Brand:Wurth Elektronik

TL1017AAAF260QG
Brand:E-Switch
MRSSV0DG10SMJTR
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch
DSR2215GD612
Brand:C&K
DSR2215RD612
Brand:C&K
MRSSV1DG16SMJTR
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch
2425753-2
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






