Manufacturer No:TPS7H2201Y/EM
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Power Switch ICs - Power Distribution
Description:Power Switch ICs - Power Distribution Radiation-hardened QMLV 1.5-V to 7-V input 6-A load switch/eFuse
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| RoHS: | Details |
| Type: | Single Channel Load Switch |
| Output Current: | 6 A |
| Current Limit: | 1 A |
| On Resistance - Max: | 35 mOhms |
| Operating Supply Voltage: | 1.5 V to 7 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | XCEPT |
| Series: | TPS7H2201-SP |
| Brand: | Texas Instruments |
| Product: | Load Switch |
| Product Type: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| other: | 5 |
| Subcategory: | Switch ICs |
HOTSLG59H1405V
Brand:Renesas / Dialog

IPS8160HQ
Brand:STMicroelectronics

MAX14916AFM+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

DG1206ETJ+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

TMUX7219DGKR
Brand:Texas Instruments

TMUX7234PWR
Brand:Texas Instruments

TMUX1121DGKR
Brand:Texas Instruments

IPS2050HQ-32
Brand:STMicroelectronics

TMUX7213RUMR
Brand:Texas Instruments

BV2HD045EFU-CE2
Brand:ROHM Semiconductor
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






