Manufacturer No:1410661
Manufacturer:Phoenix Contact
Type:Solar Connectors / Photovoltaic Connectors
Description:Solar Connectors / Photovoltaic Connectors PRC3-FC-FS6 8-21
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Product Category: | Solar Connectors / Photovoltaic Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Cable Couplers |
| Mounting Style: | Cable |
| Termination Style: | Screw |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Plating: | Silver |
| Current Rating: | 30 A |
| Gender: | Female |
| Housing Material: | Polyphenylene Ether (PPE) |
| Number of Positions: | 3 Position |
| Product Type: | Solar Connectors / Photovoltaic Connectors |
| Series: | PRC 3 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Solar Connectors / Photovoltaic Connectors |
| Tradename: | SUNCLIX |
| Voltage Rating: | 690 V |
| Wire Gauge: | 16 AWG to 10 AWG |
| Unit Weight: | 3.259314 oz |
HOT
2270251-3
Brand:TE Connectivity

H4CMC6DI
Brand:Amphenol Industrial

2347245-1
Brand:TE Connectivity

1070197
Brand:Phoenix Contact

1704926
Brand:Phoenix Contact

1987280-2
Brand:TE Connectivity / P&B
1987558-2
Brand:TE Connectivity / P&B

H4SMC4DMS
Brand:Amphenol Industrial

1704927
Brand:Phoenix Contact

2308033-1
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






