Manufacturer No:1409220
Manufacturer:Phoenix Contact
Type:Solar Connectors / Photovoltaic Connectors
Description:Solar Connectors / Photovoltaic Connectors PRC3-FT25-MC4-150
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Product Category: | Solar Connectors / Photovoltaic Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Cable Couplers |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Termination Style: | Crimp |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Plating: | Silver |
| Current Rating: | 35 A |
| Gender: | Male |
| Housing Material: | Polyphenylene Ether (PPE) |
| Number of Positions: | 3 Position |
| Product Type: | Solar Connectors / Photovoltaic Connectors |
| Series: | PRC 3 |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Solar Connectors / Photovoltaic Connectors |
| Tradename: | SUNCLIX |
| Voltage Rating: | 690 V |
| Wire Gauge: | 12 AWG |
| Unit Weight: | 1.446232 oz |
HOT
1705196
Brand:Phoenix Contact

1409209
Brand:Phoenix Contact

1622479
Brand:Phoenix Contact

H4SFC2DMS
Brand:Amphenol Industrial

PV-090508-F03
Brand:Amphenol Industrial

H4CMC4DM
Brand:Amphenol Industrial

2-2270025-1
Brand:TE Connectivity

1002290
Brand:Phoenix Contact

1704931
Brand:Phoenix Contact

1987280-2
Brand:TE Connectivity / P&B
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






