Manufacturer No:CC3100R11MRGC
Manufacturer:Texas Instruments
Type:RF System on a Chip - SoC
Description:RF System on a Chip - SoC CC3100 SimpleLink Wi-Fi
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | RF System on a Chip - SoC |
| RoHS: | Details |
| Type: | Wi-Fi |
| Operating Frequency: | 2.4 GHz |
| Maximum Data Rate: | 16 Mbps |
| Output Power: | 18 dBm |
| Sensitivity: | - 95.7 dBm |
| Supply Voltage - Min: | 2.1 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Current Receiving: | 53 mA |
| Supply Current Transmitting: | 223 mA |
| Program Memory Size: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Package / Case: | VQFN-64 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Texas Instruments |
| Data Bus Width: | 32 bit |
| Data RAM Size: | - |
| Development Kit: | CC31XXEMUBOOST CC3100BOOST |
| Height: | 1 mm |
| Interface Type: | SPI UART |
| Length: | 9.15 mm |
| Maximum Clock Frequency: | 40 MHz |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Processor Series: | CC3100 |
| Product Type: | RF System on a Chip - SoC |
| Series: | CC3100 |
| other: | 260 |
| Subcategory: | Wireless & RF Integrated Circuits |
| Technology: | Si |
| Tradename: | SimpleLink |
| Width: | 9.15 mm |
| Unit Weight: | 0.008021 oz |
HOT
EFR32FG1P133F256GM48-C0
Brand:Silicon Labs

TLSR9218BER
Brand:Telink

EFR32MG22C224F512GN32-C
Brand:Silicon Labs

nRF52832-CIAA-G-R7
Brand:Nordic Semiconductor

ESP32-C3FH4
Brand:Espressif Systems

EFR32MG24B210F1536IM48-B
Brand:Silicon Labs

CC2541F256RHAR
Brand:Texas Instruments

EFR32MG24B010F1536IM40-B
Brand:Silicon Labs

AWR1443FQIGABLQ1
Brand:Texas Instruments

NRF52832-QFAA-G-R7
Brand:Nordic Semiconductor
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






