Manufacturer No:215510-3031
Manufacturer:Molex
Type:Power to the Board
Description:Power to the Board PowerWize BMI 3.40mm 2-circuit Screw Mount Right-Angle Header in Tray
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Power to the Board |
| RoHS: | Details |
| Product Type: | Power to the Board |
| Current Rating: | 110 A |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Number of Positions: | 2 Position |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | Screw |
| Pitch: | 17 mm |
| Series: | 215510 |
| Packaging: | Tray |
| Tradename: | PowerWize BMI |
| Brand: | Molex |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Silver |
| Housing Color: | Black |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Product: | PCB Headers |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Part # Aliases: | 2155103031 02155103031 |
HOT
6HPEGD1
Brand:TE Connectivity / Corcom

10HPSND1
Brand:TE Connectivity / Corcom
1273603
Brand:Phoenix Contact

09930011308
Brand:HARTING

09140083035
Brand:HARTING

2-2394071-1
Brand:TE Connectivity / DEUTSCH

4-2394060-3
Brand:TE Connectivity / DEUTSCH

2394062-1
Brand:TE Connectivity / DEUTSCH

2-2394071-2
Brand:TE Connectivity / DEUTSCH

2394060-2
Brand:TE Connectivity / DEUTSCH
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






