Manufacturer No:95A1A-B24-A15L
Manufacturer:Bourns
Type:Potentiometers
Description:Potentiometers 10K 10% 5/8" SQ ST
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Potentiometers |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Product: | Potentiometers |
| Number of Gangs: | 1 Gang |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Taper: | Linear |
| Orientation: | - |
| Power Rating: | 2 W |
| Voltage Rating: | 350 VAC |
| Tolerance: | 10 % |
| Element Type: | Cermet |
| Number of Turns: | 1 Turn |
| Shaft Type: | Smooth / Slotted |
| Shaft Diameter: | 6.35 mm |
| Shaft Length: | 19 mm |
| Switch Type: | No Switch |
| Number of Detents: | Without Detent |
| Type: | Long Life |
| Life: | 100000 Cycle |
| IP Rating: | IP40 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | 95 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Bourns |
| Product Type: | Potentiometers |
| other: | 45 |
| Subcategory: | Potentiometers Trimmers & Rheostats |
| Tradename: | Pro Audio |
| Unit Weight: | 0.447979 oz |
HOT
PV36W502C01B00
Brand:Bourns
P16NP103MAB15F3
Brand:Vishay
P16NP102MAB15F2
Brand:Vishay

91A1A-B28-E20L
Brand:Bourns

MCP4022T-103E/CH
Brand:Microchip Technology

AD5241BRZ1M
Brand:Analog Devices

P11H1F0GHFY00502KA
Brand:Vishay

T93YB472KT20
Brand:Vishay / Sfernice

PT10MV10-104A2020-I-PM-S
Brand:Amphenol Piher

P11H1F0GHFW10502KA
Brand:Vishay
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






