Manufacturer No:LS1021ASE7KQB
Manufacturer:NXP
Type:Microprocessors - MPU
Description:Microprocessors - MPU Layerscape 32-bit Arm Cortex-A7 Dual-core 1.0GHz 0 to 105C Security enabled
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | Microprocessors - MPU |
| Shipping Restrictions: |
This product may require additional documentation to export from the United States.
|
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FC-PBGA-525 |
| Series: | LS1021A |
| Core: | ARM Cortex A7 |
| Number of Cores: | 2 Core |
| Data Bus Width: | 32 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 1 GHz |
| L1 Cache Instruction Memory: | 2 x 32 kB |
| L1 Cache Data Memory: | 2 x 32 kB |
| Operating Supply Voltage: | 1 V |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Data RAM Size: | 128 kB |
| I/O Voltage: | 1.8 V 2.5 V 3.3 V |
| Interface Type: | Audio CAN Ethernet I2C PCIe SPI UART USB |
| L2 Cache Instruction / Data Memory: | 512 kB |
| Memory Type: | L1/L2 Cache SRAM |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Processor Series: | QorIQ |
| Product Type: | Microprocessors - MPU |
| other: | 84 |
| Subcategory: | Microprocessors - MPU |
| Tradename: | QorIQ |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
| Part # Aliases: | 935322364557 |
| Unit Weight: | 0.033701 oz |
HOTR7S721000VCFP#AA1
Brand:Renesas Electronics

MCIMX7D2DVM12SD
Brand:NXP Semiconductors

STM32MP157FAD1
Brand:STMicroelectronics
STM32MP157DAA1
Brand:STMicroelectronics

W65C02S6TQG-14
Brand:Western Design Center (WDC)

TDA4VM88TGBALFRQ1
Brand:Texas Instruments

AM3357BZCZD60
Brand:Texas Instruments
AM6421BSFGHAALV
Brand:Texas Instruments

AT91SAM9G25-CU
Brand:Microchip Technology

MCIMX7D2DVK12SD
Brand:NXP Semiconductors
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






