Manufacturer No:W65C02S6TPG-14
Manufacturer:Western Design Center (WDC)
Type:Microprocessors - MPU
Description:Microprocessors - MPU 8-bit Microprocessor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Western Design Center (WDC) |
| Product Category: | Microprocessors - MPU |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | PDIP-40 |
| Core: | W65C02S |
| Number of Cores: | 1 Core |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 14 MHz |
| L1 Cache Instruction Memory: | - |
| L1 Cache Data Memory: | - |
| Operating Supply Voltage: | 1.8 V to 5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Western Design Center (WDC) |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Processor Series: | 65x |
| Product Type: | Microprocessors - MPU |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Microprocessors - MPU |
| Unit Weight: | 0.210004 oz |
HOTLS1012ASE7KKB
Brand:NXP Semiconductors

PIC32CX2051MTSH128-I/X9B
Brand:Microchip Technology

DRA829JMTGBALFR
Brand:Texas Instruments

MCIMX7S5EVM08SD
Brand:NXP Semiconductors

MCIMX6U4AVM10AC
Brand:NXP Semiconductors

LS1028AXE7NQA
Brand:NXP Semiconductors

R9A07G063U02GBG#AC0
Brand:Renesas Electronics

MIMX8DX6AVLFZAC
Brand:NXP Semiconductors

MCIMX6L2EVN10AB
Brand:NXP Semiconductors

ATSAMA5D35A-CUR
Brand:Microchip Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






