Manufacturer No:ATSAMA5D27C-LD2G-CU
Manufacturer:Microchip
Type:Microprocessors - MPU
Description:Microprocessors - MPU CORTEX-A5 MPU2GBIT LPDDR2BGAIND TEMP
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Category: | Microprocessors - MPU |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | TFBGA-361 |
| Series: | SAMA5D2 |
| Core: | ARM Cortex A5 |
| Number of Cores: | 1 Core |
| Data Bus Width: | 32 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 500 MHz |
| L1 Cache Instruction Memory: | 32 kB |
| L1 Cache Data Memory: | 32 kB |
| Operating Supply Voltage: | 1.8 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Microchip Technology |
| Data RAM Size: | 2 Gbit |
| Data ROM Size: | 160 kB |
| Instruction Type: | Floating Point |
| Interface Type: | CAN I2C ISC QSPI SPI UART USB |
| L2 Cache Instruction / Data Memory: | 128 kB |
| Memory Type: | LPDDR2 |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of I/Os: | 128 I/O |
| Number of Timers/Counters: | 6 Timer |
| Product Type: | Microprocessors - MPU |
| other: | 84 |
| Subcategory: | Microprocessors - MPU |
| Unit Weight: | 0.385568 oz |
HOT
MCIMX7D2DVK12SD
Brand:NXP Semiconductors

SAM9X60D1GT-I/4FB
Brand:Microchip Technology

MCIMX6DP7CVT8AB
Brand:NXP Semiconductors

R9A07G043U11GBG#AC0
Brand:Renesas Electronics

R9A07G063U02GBG#AC0
Brand:Renesas Electronics
R7S721000VCFP#AA1
Brand:Renesas Electronics

AM5729BABCX
Brand:Texas Instruments

W65C02S6TPLG-14
Brand:Western Design Center (WDC)

R9A07G054L23GBG#AC0
Brand:Renesas Electronics

TDA4VM88TGBALFR
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






