Manufacturer No:SN74LV595AQWBQBRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Counter Shift Registers
Description:Counter Shift Registers Automotive 8-bit shift registers with 3-state output registers
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Counter Shift Registers |
| Counting Sequence: | Serial to Serial/Parallel |
| Number of Circuits: | 1 |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Package / Case: | WQFN-16 |
| Logic Family: | LV-A |
| Logic Type: | CMOS |
| Output Type: | 3-State |
| Propagation Delay Time: | 22.5 ns 16.5 ns 10.2 ns |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| Function: | Shift Register |
| High Level Output Current: | - 16 mA |
| Input Type: | CMOS |
| Low Level Output Current: | 16 mA |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Product: | Shift Registers |
| Product Type: | Counter Shift Registers |
| Series: | SN74LV595A-Q1 |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Triggering Type: | Positive Edge |
HOTSN74LV4T00BQAR
Brand:Texas Instruments

SN74LV138ABQBR
Brand:Texas Instruments

NXB0104PWJ
Brand:Nexperia

NC7WZ241K8X-L22236
Brand:onsemi
NC7SV08L6X-L22780
Brand:onsemi

TCA9416DTMR
Brand:Texas Instruments

TXU0202QDTTRQ1
Brand:Texas Instruments

SN74AXC8T245QPWRQ1
Brand:Texas Instruments

NC7NZ17L8X-L22185
Brand:onsemi

LSF0204GU12X
Brand:Nexperia
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






