Manufacturer No:2271183-1
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Lighting Connectors
Description:Lighting Connectors 2PIN WIRE TO WIRE CONNECTOR RECPTACLE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Lighting Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Connectors |
| Type: | Receptacle |
| Number of Positions: | 2 Position |
| Contact Plating: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Nylon |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | TE Connectivity / P&B |
| Contact Type: | Receptacle |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 7.25 mm |
| Length: | 26.7 mm |
| Product Type: | Lighting Connectors |
| other: | 500 |
| Subcategory: | Power |
| Width: | 13.3 mm |
| Wire Gauge Max: | 18 AWG |
| Wire Gauge Min: | 22 AWG |
| Unit Weight: | 0.064939 oz |
HOT
2834049-4
Brand:TE Connectivity

FLBP87001
Brand:Amphenol Commercial Products

2359482-1
Brand:TE Connectivity

503471-0200
Brand:Molex

293607-1
Brand:TE Connectivity / AMP

501334-0000 ( Reel)
Brand:Molex

1971743-1
Brand:TE Connectivity / P&B

2359518-1
Brand:TE Connectivity

501334-0000
Brand:Molex

FLM-S23-00
Brand:Amphenol Commercial Products
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






