Manufacturer No:DF59-3P-2FC(50)
Manufacturer:Hirose Electric
Type:Lighting Connectors
Description:Lighting Connectors 3P MALE B2B BRIDGE SWING-LOCK 2MM PITCH
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Hirose Electric |
| Product Category: | Lighting Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Connectors |
| Type: | Floating Plug |
| Number of Positions: | 3 Position |
| Current Rating: | 3 A |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Series: | DF59 |
| Packaging: | Tray |
| Application: | Board to Board |
| Brand: | Hirose Connector |
| Pitch: | 2 mm |
| Product Type: | Lighting Connectors |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Power |
| Voltage Rating: | 230 V to 350 V |
| Wire Gauge - AWG: | 22 AWG |
| Part # Aliases: | 667-0007-7-50 |
| Unit Weight: | 0.007055 oz |
HOT
1-2359518-1
Brand:TE Connectivity

FLB-P70-001
Brand:Amphenol Commercial Products

501334-0000
Brand:Molex

2359528-2
Brand:TE Connectivity

2834055-1
Brand:TE Connectivity

2-2106489-2
Brand:TE Connectivity / AMP

1-2379240-1
Brand:TE Connectivity

3-2834075-2
Brand:TE Connectivity

1954289-3
Brand:TE Connectivity

104131-0500
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






