Manufacturer No:1-2834049-1
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Lighting Connectors
Description:Lighting Connectors REC MOD 2P LATCHED POKE-IN WTW CONN.NL
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Lighting Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Connectors |
| Type: | Receptacle Connector |
| Number of Positions: | 2 Position |
| Termination Style: | Poke-In |
| Current Rating: | 9 A |
| Contact Plating: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Series: | LIGHT-N-LOK |
| Application: | Wire to Wire |
| Brand: | TE Connectivity |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 8.45 mm |
| Length: | 25.5 mm |
| Mounting Style: | Free Hanging |
| Pitch: | 4.5 mm |
| Product Type: | Lighting Connectors |
| other: | 500 |
| Subcategory: | Power |
| Voltage Rating: | 600 VAC |
| Width: | 9.8 mm |
| Wire Gauge Max: | 16 AWG |
| Wire Gauge Min: | 22 AWG |
| Unit Weight: | 0.060318 oz |
HOT
1740259-2
Brand:TE Connectivity

503471-0200
Brand:Molex

293359-1
Brand:TE Connectivity / P&B

1-2213234-1
Brand:TE Connectivity / AMP

505071-0101
Brand:Molex

695402400222
Brand:Wurth Elektronik

2834055-1
Brand:TE Connectivity

FLB-C70-352-001
Brand:Amphenol Commercial Products

FLM-P22-00
Brand:Amphenol Commercial Products

2379240-1
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






