Manufacturer No:2058301-2
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Lighting Connectors
Description:Lighting Connectors Blade Contact
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Lighting Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Contacts |
| Type: | - |
| Number of Positions: | - |
| Termination Style: | Crimp |
| Current Rating: | 6 A |
| Contact Plating: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Application: | Wire to Board |
| Brand: | TE Connectivity |
| Contact Type: | Blade |
| Features: | Blade contact loose |
| Pitch: | - |
| Product Type: | Lighting Connectors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Power |
| Voltage Rating: | 125 V |
| Wire Gauge Max: | 18 AWG |
| Wire Gauge Min: | 22 AWG |
| Unit Weight: | 0.005855 oz |
HOT
2332473-1
Brand:TE Connectivity

7-2834006-2
Brand:TE Connectivity / P&B

1740260-1
Brand:TE Connectivity

1-2834068-3
Brand:TE Connectivity

DF59M-2224PC
Brand:Hirose Connector

2379238-1
Brand:TE Connectivity

2058299-1
Brand:TE Connectivity

FLM-S21-W0
Brand:Amphenol Commercial Products

2834049-1
Brand:TE Connectivity / P&B

2213362-2
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






