Manufacturer No:LED1202JR
Manufacturer:STMicroelectronics
Type:LED Lighting Drivers
Description:LED Lighting Drivers 12-Channel Low Quiescent Current LED Driver
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | LED Lighting Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | LED1202 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | Flip-Chip-20 |
| Number of Outputs: | 12 Output |
| Output Current: | 20 mA |
| Input Voltage Min: | 2.6 V |
| Input Voltage Max: | 5 V |
| Topology: | Boost |
| Operating Frequency: | 400 kHz |
| Output Voltage: | 5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Features: | I2C Control |
| Brand: | STMicroelectronics |
| Input Voltage: | 2.6 V to 5 V |
| Number of Channels: | 12 Channel |
| Product: | LED Drivers |
| Product Type: | LED Lighting Drivers |
| other: | 6000 |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Supply Current - Max: | 2 mA |
| Type: | Low Quiescent Current |
| Unit Weight: | 0.000055 oz |
HOT
STCS2ASPR
Brand:STMicroelectronics

ADP8861SHIELD-EVALZ
Brand:Analog Devices

LCM-40TW
Brand:MEAN WELL

LP5861TEVM
Brand:Texas Instruments

LT3942EUFD#PBF
Brand:Analog Devices

AL8860QMP-13
Brand:Diodes Incorporated

MAX25608EVSYS#
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

EVAL-LT8374-AZ
Brand:Analog Devices

SLD-150-56
Brand:MEAN WELL
A8519KLPTR-T
Brand:Allegro MicroSystems
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






