Manufacturer No:TCAL6416PWR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:I/O Expanders
Description:Interface - I/O Expanders 16-bit translating I C-bus/SMBus I/O expander with interrupt reset and agile I/O configuration
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Interface - I/O Expanders |
| RoHS: | Details |
| Series: | TCAL6416 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | TSSOP-24 |
| Interface Type: | I2C Serial SMBus |
| Interrupt Output: | With Interrupt |
| Supply Voltage - Min: | 1.08 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Maximum Clock Frequency: | 1 MHz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| ESD Protection: | 4 kV |
| Brand: | Texas Instruments |
| Operating Supply Voltage: | 1.08 V to 3.6 V |
| Output Type: | Open Drain |
| Product: | I/O Expanders |
| Product Type: | I/O Expanders |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Interface ICs |
| Type: | SMBus I/O Expander |
HOT
MXL83102E-ADA-R
Brand:MaxLinear

TCAN1046AVDRQ1
Brand:Texas Instruments

ADUM342E0WBRWZ
Brand:Analog Devices

TCAN1043ATDMTRQ1
Brand:Texas Instruments
TLIN14315RGYRQ1
Brand:Texas Instruments

FT245RNL-TUBE
Brand:FTDI

SI86S663BE-IS2
Brand:Skyworks Solutions Inc.

ISOW7742FQDFMRQ1
Brand:Texas Instruments
RAA2S4252B5HSP#JA0
Brand:Renesas Electronics

THVD1406DR
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






