Manufacturer No:824-AG31D
Manufacturer:TE Connectivity
Type:IC & Component Sockets
Description:IC & Component Sockets DIP-24 IC SOCKET 1600
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | IC & Component Sockets |
| RoHS: | N |
| Product: | DIP / SIP Sockets |
| Number of Positions: | 24 Position |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Type: | Open Frame |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Style: | Through Hole |
| Contact Plating: | Gold |
| Row Spacing: | 7.62 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Brand: | TE Connectivity |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Mounting Style: | PCB |
| Product Type: | IC & Component Sockets |
| other: | 20 |
| Subcategory: | IC & Component Sockets |
| Voltage Rating: | 1 kV |
| Part # Aliases: | 8-1437537-9 |
| Unit Weight: | 0.075768 oz |
HOT
54020-32030LF
Brand:Amphenol FCI

SD-108-G-2
Brand:Samtec

5050935-2
Brand:TE Connectivity

5050863-8
Brand:TE Connectivity

510-AG90D-10
Brand:TE Connectivity

2-2129710-6
Brand:TE Connectivity

1-5645501-2
Brand:TE Connectivity

XR2C-2011-N
Brand:Omron Electronics

ESS-110-G-05
Brand:Samtec

D01-9970842
Brand:Harwin
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






