Manufacturer No:DF14-3S-1.25C(10)
Manufacturer:Hirose Electric
Type:Headers & Wire Housings
Description:Headers & Wire Housings 3P 1.25mm Pitch Single Row Socket Crimping Socket
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Hirose Electric |
| Product Category: | Headers & Wire Housings |
| RoHS: | Details |
| Product: | Sockets |
| Number of Positions: | 3 Position |
| Pitch: | 1.25 mm |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | Crimp |
| Contact Gender: | Socket (Female) |
| Series: | DF14 |
| Tradename: | SignalBee |
| Minimum Operating Temperature: | - 35 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Hirose Connector |
| Contact Material: | Phosphor Copper |
| Current Rating: | 1 A |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Housing Gender: | Socket |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Product Type: | Headers & Wire Housings |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Headers & Wire Housings |
| Voltage Rating: | 150 V |
| Part # Aliases: | CL0538-0006-0-10 |
HOT
2-2355088-2
Brand:TE Connectivity

TSM-105-04-T-DV-A-P-TR
Brand:Samtec

208298-2021
Brand:Molex

2MM-RCP-S14-BX
Brand:TE Connectivity

8-2399606-3
Brand:TE Connectivity / DEUTSCH

2MM-RCP-D04-BX
Brand:TE Connectivity
DF13-4P-1.25DSA(05)
Brand:Hirose Connector

218989-0410
Brand:Molex

2MM-RCD-S08-BX
Brand:TE Connectivity

2MM-RCP-D15-BX
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






