Manufacturer No:LFE5U-85F-6BG381C
Manufacturer:Lattice
Type:FPGA - Field Programmable Gate Array
Description:FPGA - Field Programmable Gate Array Lattice ECP5; 83.6K LUTs; 1.1V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Lattice |
| Product Category: | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| RoHS: | Details |
| Series: | LFE5U |
| Number of Logic Elements: | 84000 LE |
| Adaptive Logic Modules - ALMs: | 42000 ALM |
| Embedded Memory: | 3.66 Mbit |
| Number of I/Os: | 205 I/O |
| Supply Voltage - Min: | 1.045 V |
| Supply Voltage - Max: | 1.155 V |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Data Rate: | 3.2 Gb/s |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | CABGA-381 |
| Brand: | Lattice |
| Distributed RAM: | 669 kbit |
| Embedded Block RAM - EBR: | 3744 kbit |
| Maximum Operating Frequency: | 312 MHz |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Logic Array Blocks - LABs: | 10500 LAB |
| Operating Supply Current: | 212 mA |
| Operating Supply Voltage: | 1.1 V |
| Product Type: | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| other: | 90 |
| Subcategory: | Programmable Logic ICs |
| Tradename: | ECP5 |
| Unit Weight: | 0.546358 oz |
HOT
10AX027H4F34E3SG
Brand:Intel / Altera

XC3S1200E-4FGG400C
Brand:Xilinx

M2GL025-VFG256
Brand:Microchip Technology

A42MX09-PLG84
Brand:Microchip Technology

M2GL060T-1VFG784I
Brand:Microchip Technology

XC3S50A-4VQG100I
Brand:Xilinx

LFCPNX-100-7BBG484I
Brand:Lattice

XC3S400AN-4FTG256C
Brand:Xilinx

LFD2NX-40-9BG196I
Brand:Lattice

XC7S25-1CSGA225C
Brand:Xilinx
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






