Manufacturer No:LFXP2-17E-5FTN256C
Manufacturer:Lattice
Type:FPGA - Field Programmable Gate Array
Description:FPGA - Field Programmable Gate Array 17K LUTs 201I/O DSP 1.2V -5 Speed
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Lattice |
| Product Category: | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| RoHS: | Details |
| Series: | LFXP2 |
| Number of Logic Elements: | 17000 LE |
| Adaptive Logic Modules - ALMs: | 8500 ALM |
| Embedded Memory: | 276 kbit |
| Number of I/Os: | 201 I/O |
| Supply Voltage - Min: | 1.14 V |
| Supply Voltage - Max: | 1.26 V |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FTBGA-256 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Lattice |
| Distributed RAM: | 35 kbit |
| Embedded Block RAM - EBR: | 276 kbit |
| Height: | 1.25 mm |
| Length: | 17 mm |
| Maximum Operating Frequency: | 311 MHz |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Logic Array Blocks - LABs: | 2125 LAB |
| Operating Supply Current: | 28 mA |
| Operating Supply Voltage: | 1.2 V |
| Product Type: | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| other: | 90 |
| Subcategory: | Programmable Logic ICs |
| Total Memory: | 311 kbit |
| Width: | 17 mm |
| Unit Weight: | 0.024868 oz |
HOT
10CX220YF780E5G
Brand:Intel / Altera

LFXP2-17E-5FTN256C
Brand:Lattice

LFE5U-85F-6BG756C
Brand:Lattice

LCMXO3L-4300E-5UWG81ITR1K
Brand:Lattice

LFD2NX-40-9BG196C
Brand:Lattice

LFE3-17EA-6MG328C
Brand:Lattice

LFE5UM-85F-8BG381I
Brand:Lattice

XC3S2000-5FGG456C
Brand:Xilinx

ICE5LP2K-SG48ITR
Brand:Lattice

M2GL090-FGG484I
Brand:Microchip Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






