Manufacturer No:AMT113S-0500-5000-S
Manufacturer:CUI Devices
Type:Encoders
Description:Encoders AMT10 AXIAL CAP SINGLE ENDED 500 PPR A/B/X 5 MM STANDARD BASE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Devices |
| Product Category: | Encoders |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Product: | Encoders |
| Type: | Incremental |
| Resolution: | 500 PPR |
| Technology: | Capacitive |
| Number of Detents: | No Detent |
| Number of Channels: | 3 Channel |
| Termination Style: | Connector |
| Output Type: | Serial |
| Shaft Type: | Hollow |
| With Switch: | Without Switch |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | CUI Devices |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Orientation: | Axial |
| Product Type: | Encoders |
| Shaft Length: | 9 mm |
| Size / Dimension: | 37.39 mm x 28.58 mm x 10.93 mm |
| Subcategory: | Encoders |
HOT
PER561-P115-N0015
Brand:Bourns

HEDS-9100#J00
Brand:Broadcom / Avago

AMT112S-2048-6350-S
Brand:CUI Devices

ECW0J-B24-BC0006L
Brand:Bourns

AMT313S-V
Brand:CUI Devices

AEAT-9922-102
Brand:Broadcom / Avago

PEC11R-4230K-S0024
Brand:Bourns

ENA1D-B28-L00128L
Brand:Bourns

AMT102-D0500-I6350-S
Brand:CUI Devices

AMT112S-0500-5000-S
Brand:CUI Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






